Πρόταση για την ισχυροποίηση της Ευρωπαϊκής Δημοκρατίας

Τον Οκτώβριο 2021, με προτροπή του ΚΕΜΝοΠ και της Νομικής Σχολής του Α.Π.Θ. ο πρύτανης του πανεπιστημίου μας Νίκος Παπαϊωάννου κάλεσε τα μέλη της ακαδημαϊκής κοινότητας να ενημερωθούν για τη Διάσκεψη για το Μέλλον της Ευρώπης που λειτουργεί από τον Μάιο 2021 και να μετάσχουν ενεργά σ’ αυτήν, με προτάσεις και πρωτοβουλίες τους.
Το κείμενο των καθηγητών Π. Στάγκου και Φ. Παιονίδη πατήστε εδώ είναι μια έμπρακτη ανταπόκριση δυο μελών ΔΕΠ του ΑΠΘ στην πρόσκληση και
πρόκληση της συμμετοχής των πολιτών στη διαδικασία που θα διαμορφώσει το μέλλον και θα καθορίσει σε μεγάλο βαθμό της τύχες της Ευρώπης. Η
πρότασή τους με τίτλο «Η Συνέλευση Ευρωπαίων Πολιτών. Μια πρόταση για την ισχυροποίηση της ευρωπαϊκής δημοκρατίας», για πρώτη φορά
παρουσιάστηκε στον δημόσιο διάλογο στις 16 Δεκεμβρίου 2021, από το βήμα του διεθνούς συνεδρίου “Constitution-making and Democracy in Troubled Times” που οργανώθηκε από το Κέντρο Έρευνας Δημοκρατίας και Δικαίου του Πανεπιστημίου Μακεδονίας. Το κείμενο που αναρτάται εδώ,
πρωτοδημοσιεύτηκε στην ιστοσελίδα του Ομίλου Αριστόβουλος Μάνεσης (www.constitutionalism.gr) στις 31 Δεκεμβρίου 2021. Επίσης, σε συνοπτική μορφή καταχωρίστηκε στην ηλεκτρονική πλατφόρμα της Διάσκεψης για το Μέλλον της Ευρώπης (https://futureu.europa.eu/processes/Democracy/). Σε πιο εκτενής μορφή η πρόταση των καθηγητών Στάγκου και Παιονίδη θα εκδοθεί σε βιβλίο από τις Εκδόσεις Παπαζήση.

Πατήστε εδώ!