Το βιβλίο «Δικαιώματα των παιδιών. Προστασία Παιδιών και Εφήβων με έμφαση στα παιδιά σε κίνδυνο»

Κυκλοφορεί από τις εκδόσεις ΝΟΜΙΚΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ το βιβλίο «Δικαιώματα των παιδιών. Προστασία Παιδιών και Εφήβων με έμφαση στα παιδιά σε κίνδυνο». Πρόκειται για τα πρακτικά του 1ου Φόρουμ για τα ανθρώπινα δικαιώματα, που οργάνωσε το Νοέμβριο 2019 του Κέντρο του Α.Π.Θ. για τον ευρωπαϊκό νομικό πολιτισμό (ΚΕΝοΠ). Με ξέχειλη την αγάπη και το σεβασμό για το παιδί, δεκαοχτώ συνάδελφοι, πανεπιστημιακοί όλων των ειδικοτήτων και λοιποί ενεργοί πολίτες, φωτίζουν την ευαλωτότητα του παιδιού στη σημερινή κοινωνία, στην Ελλάδα ειδικά, και αποτολμούν προτάσεις προς την Πολιτεία να δείξει τη δέουσα προσοχή και φροντίδα. Μαζί με τον εξαιρετικό φιλόλογο Δημήτρη Μανιό επιμελήθηκα την έκδοση και έγραψα την εισαγωγή. Το ΚΕΝοΠ είναι ένα ερευνητικό κέντρο που ίδρυσε η Σύγκλητος του Α.Π.Θ. στα τέλη του 2018 και σκοπεί στο να συσπειρώνει το δυναμικό του πανεπιστημίου σε έργα που θα διευρύνουν τη συμμετοχή των πολιτών στο κοινό, ευρωπαϊκό πολιτικό και πολιτισμικό γίγνεσθαι. Καθιέρωσε το θεσμό του ετήσιου Φόρουμ για τα ανθρώπινα δικαιώματα, που στεγάζει εισηγήσεις από πανεπιστημιακούς, εκπροσώπους της Πολιτείας και της κοινωνίας των πολιτών για διάφορες διαστάσεις της τάξης του σεβασμού των ανθρωπίνων δικαιωμάτων. Το δεύτερο Φόρουμ διεξήχθη διαδικτυακά πέρσι το Δεκέμβριο και αφορούσε στα δικαιώματα των γυναικών. Και στις δυο, συγκεκριμένες εκδηλώσεις που οργάνωσε μέχρι σήμερα, το ενδιαφέρον που έδειξε η κοινότητα ήταν πολύ μεγάλο. Το 3ο Φόρουμ θα γίνει το Δεκέμβριο, φέτος, και θα είναι αφιερωμένα στα δικαιώματα των ανθρώπων με ειδικές ανάγκες. Το ΚΕΝοΠ βιώνει, και αυτό, τη μεγάλη υστέρηση του κλάδου των κοινωνικών επιστημών σε πρόσβαση σε πόρους για τη διεξαγωγή ερευνών και τη διάδοση της γνώσης. Παρά τις δυσκολίες αυτές, εξακολουθεί να υπάρχει και να προσπαθεί να επιτελέσει το σκοπό του.

Ο Πρόεδρος του ΚεΝοΠ

Πέτρος Στάγκος